Electrical Engineer (w/m/d)

Prague - Prague - Česká republika - Průmysl - Elektronika - Engineering a design - Professional Master

Kontaktní osoba

Oksana Tsyupa, Recruiter

Náplň projektové práce

  • Technical coordination and development of electrical / electronic components of heat ventilation air conditioning systems (HVAC)
  • Application of internal and customer component technical specifications
  • Creation and implementation of validation plans and organization of product release processes according to product and project requirements and specifications
  • Technical communication with supplier, electrical / electronic team and customer
  • Coordination and release of development stages in cooperation with client experts
  • Give the technical support about electrical components to quality and warranty team

Požadavky

  • High school or University education in electrotechnical field
  • Expertise in electronics and mechatronics
  • Experience about electrical components controlling by PWM / CAN / LIN bus
  • Experience in automotive industry is an advantage
  • Understanding of electrical measurement technology systems is an advantage
  • Decree 50/1978 Sb. is an advantage
  • Fluent English language (German is an advantage)

Co nabízíme

With Brunel, you will have the opportunity to take part in the best projects for the most exciting companies - from Czech organizations to large international corporations in automotive, industry, manufacturing and IT;

With us, you determine what your next project will be;

Each Brunel Consultant is assigned to Account Manager, who understands the specific technical area, and thus can properly evaluate the project situation, and be your support.

Shrnutí

  • Číslo pracovní: PUB241061
  • Místo: Prague
  • Market: Průmysl
  • Počet hodin týdně: 40
  • Pobočka: Elektronika
  • Nejvyšší dosažené vzdělání: Professional Master
  • Oblast odborné způsobilosti: Engineering a design
  • Uzávěrka: úterý 4. února 2020

OT

Oksana Tsyupa

Recruiter Brunel Czech Republic Prague

+420 226 202 443

Související pracovní nabídky

    Job Alert

    Send me an email with the latest vacancies matching Electrical Engineer - Prague

    Vyhledávaný dotaz je neplatný nebo poškozený. K odebírání nových pracovních nabídek jste již přihlášen/a.
    Četnost zasílání upozornění není správně vyplněna.
    Prosím, zadejte platnou emailovou adresu.
    When creating a Job Alert you agree to our Privacy Statement. You can adjust or cancel your Job Alert at any time.

    Potvrzení bylo zasláno na