CAE/FEA Engineer (w/m/d)

Michigan - Spojené státy - Industry - Automobilový průmysl - Strojirenství a konstrukce - Academic Bachelor

Brunel is currently searching for a CAE (FEA) Engineer for a long-term contract opportunity located in South East Michigan.

Kontaktní osoba

Cindy King, Recruiter

Náplň projektové práce

This Engineer will lead the creation and analysis of FEA models for structures of automatic tools for assembly lines.

Požadavky

  • Knowledge of ABAQUS is preferred
  • Knowledge of NX and/or Catia for conversion ability
  • MUST have Mechanical knowledge of structural steel frames and tooling for assembly lines
  • Minimum 3+ years of experience in structural/tooling FEA Analysis
  • Must be authorized to work in the U.S., willing to consider H1B transfer
  • Will not consider FEA Product experience, tooling only please apply.

Co nabízíme

This long-term contract opportunity offers full medical, dental and vision options that begin on your first day of employment. Potential contract to direct opportunity.

Qualified and interested applicants, please submit resume to c.king@brunel.net for consideration.

Shrnutí

  • Číslo pracovní: PUB204797
  • Místo: Michigan
  • Market: Industry
  • Počet hodin týdně: 40
  • Pobočka: Automobilový průmysl
  • Nejvyšší dosažené vzdělání: Academic Bachelor
  • Oblast odborné způsobilosti: Strojirenství a konstrukce
  • Uzávěrka: čtvrtek 11. dubna 2019

CK

Cindy King

Recruiter Brunel USA - Detroit

+1 313-986-9073

Související pracovní nabídky

    Job Alert

    Send me an email with the latest vacancies matching CAE/FEA Engineer - REGN168

    Vyhledávaný dotaz je neplatný nebo poškozený. K odebírání nových pracovních nabídek jste již přihlášen/a.
    Četnost zasílání upozornění není správně vyplněna.
    Prosím, zadejte platnou emailovou adresu.
    When creating a Job Alert you agree to our Privacy Statement. You can adjust or cancel your Job Alert at any time.

    Potvrzení bylo zasláno na